Aktywność słoneczna nadal jest na niskim poziomie z rozbłyskami klasy C. Dwie najbardziej widoczne były wczoraj i związane były z regionem grupy 2146 i 2149. Rozbłysk klasy C6 wystąpił o godz. 17:27 UT, pochodził od grupy plam 2146, natomiast rozbłysk klasy C5.5, który wystąpił o godz. 5:02 UT pochodził z grupy 2149. Oba rozbłyski były zostały zaobserwowane w koronografie i nie były skierowane w stronę Ziemii. W dalszym ciągu prognozowane są rozbłyski klasy M dla wymienionych wyżej aktywnych regionów na Słońcu.
Prędkość wiatru słonecznego spada od około 310 km/s na początku tygodnia, do około 270 km/s obecnie. Całkowite pole magnetyczne była zmienna w zakresie 1,5-6 nT z Bz również zmienna w zakresie + 4nT. Warunki geomagnetyczne były i obecnie są opisane jak dla Słońca spokojnego.
Zachęcam do obserwacji Słońca w świetle widzialnym jak również w halfa, szczególnie, ze kilkadziesiąt minut temu miał miejsce wyrzut CME na wschodnim brzegu tarczy Słońca.
Towarzystwo Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego zaprasza wszystkich chętnych do współpracy w zakresie obserwacji aktywności Słońca.
TOS działa nieprzerwanie od 1981 roku. Publikuje comiesięczne Komunikaty o aktywności Słońca oraz Współpracę Obserwatorów Słońca. Współpracuje z „Proximą”, „Astronomią” oraz „Vademecum Miłośnika Astronomii”.
TOS organizuje corocznie zloty obserwatorów i sympatyków, w czasie których prowadzone są obserwacje, szkolenia z metodyki obserwacji, pokazy Słońca, a także organizowane są spotkania o charakterze integracyjnym, zwiedzanie instytucji naukowych, oraz innych atrakcji turystycznych.
TOS to amatorska organizacja z tradycjami, jako jedyna w Polsce prowadząca nieprzerwanie od 35 lat wysokiej jakości monitoring aktywności Słońca.
Zapraszamy do współpracy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz